Skip to content
GLOSSDOC
  • Free shipping in Germany from €49✦
  • 30-day right of return✦
  • Express dispatch within 24 h✦

Step 3 of 3 · Car & Wheel Repair · 6 products

2K Clear Lacquer – Car & Wheel Repair by GLOSSDOC

Workshop finish from a can – gloss, satin or matt.

6 products

GLOSSDOC 2K Clear Coat Gloss 500 ml

2K Clear Coat Gloss 500 ml

(3)

€18.50

€37.00 / 1 l

GLOSSDOC 2K Clear Coat Matt 500 ml

2K Clear Coat Matt 500 ml

(4)

€18.50

€37.00 / 1 l

GLOSSDOC 2K Clear Coat Satin 200 ml

2K Clear Coat Satin 200 ml

(3)

€12.50

€62.50 / 1 l

GLOSSDOC 2K Clear Coat Satin 500 ml

2K Clear Coat Satin 500 ml

(4)

€18.50

€37.00 / 1 l

GLOSSDOC 2K Clear Coat Matt 200 ml

2K Clear Coat Matt 200 ml

(2)

€12.50

€62.50 / 1 l

GLOSSDOC 2K Clear Coat Gloss 200 ml

2K Clear Coat Gloss 200 ml

(3)

€12.50

€62.50 / 1 l

All prices incl. VAT, plus shipping. Unit prices per 1 l or 1 kg are shown on each product.

More from Car & Wheel Repair

View all 9

Related guides

Buying guide

2K clear coat in a spray can

Our 2K clear lacquer range is built for wheels and paint repairs. A 2K clear coat cures chemically with a hardener – unlike 1K paint, which only dries. The result is a far tougher surface: resistant to UV light, weather, petrol and cleaning agents. That is exactly what a wheel or a repaired paint area needs when it faces brake dust, road salt and car washes every day.

GLOSSDOC 2K clear coat comes in three finishes: gloss for a classic high shine, satin for a subtle finish and matt for factory-style matt looks.

200 ml or 500 ml?

Once activated, 2K paint can only be used for a limited time – so the can should match the area. The 200 ml can is enough for spot repairs, single wheels, mirror caps and trim parts. For a set of wheels or larger body panels, the 500 ml can is the better choice.

For a clean result, clean the surface with silicone remover first and apply the clear coat over a suitable base coat.